Mentalność budżetówki

Co stanowi największą bolączkę publicznych studiów, z którą młodzi żacy muszą się zmagać przez trzy, pięć lub więcej lat? W takim kraju jak Polska chodzi przede wszystkim o stare nawyki rodem z PRL-u, które wciąż pozostają żywe na wydziałach najstarszych i najbardziej znanych uczelni. Nawyki te dotyczą zarówno kadry naukowej, która wywodzi się często ze słusznie minionego ustroju, jak i pracowników administracyjnych, którzy swoją urzędniczą postawą nie ułatwiają studentom życia. Ciekawa i ważna obserwacja, która rodzi się w tym kontekście dotyczy rozdźwięku pomiędzy budowanym przez publiczne szkoły wizerunkiem a ich faktycznym kształtem oraz specyfiką.

 

Wiele słyszy się o dużych, wartych często wiele milionów złotych inwestycjach, którymi chwalą się na lewo i prawo rodzime uniwersytety. Budowane są nowoczesne, przestronne budynki, do których przeprowadzają się wydziały. Nie brak tam komputerów, zaawansowanych technicznie sal dydaktycznych, klimatyzacji czy bezprzewodowego internetu. Pytanie jednak, czy za tymi powierzchownymi zmianami poszły zmiany w sposobie myślenia i podejściu do studentów? Czasami tak, jeśli akurat mamy na myśli młodsze pokolenie naukowców. Generalnie jednak sytuacja nie jest optymistyczna.

 

Utrzymywane przez państwo uczelnie, choć kreują się na nowoczesne i pełne innowacji, w gruncie rzeczy są mentalnie zacofane. Obowiązują na nich socjalistyczne kalki i schematy, przez które chwilami ciężko się przebić. Czy wymiana pokoleniowa w kadrze wystarczy, aby za parę lat rzeczy wyglądały lepiej?

coaching

6 thoughts on “Mentalność budżetówki

  1. Dzień dobry, artykulik dobrze napisany, tylko piszący powinien więcej pociągnąć temat. Ale czytało się to ogólnie fajnie. Reszte zajaranych tematem odsyłam do czytania. Można powiedzieć, że koleś zna się na temacie. Pozdrawiam

  2. Dzień dobry, artykulik dobrze napisany, tylko piszący powinien więcej pociągnąć temat. Ale czytało się to ogólnie fajnie. Reszte zajaranych tematem odsyłam do czytania. Można powiedzieć, że koleś zna się na temacie. Pozdrawiam

  3. Ogromnie przydatny post, przepędził moje negatywne nastawienie i wzmocnił wiedzę. Dzięki niemu przestudiowałam temat i zdobyłam wiedzę. Odwiedziłam mnóstwo stron internetowych poszukując newsów na ten temat i wreszcie udało mi się znaleźć to, czego szukałam. Czapki z głów dla Twórcy publikacji.

  4. Ogromnie przydatny post, przepędził moje negatywne nastawienie i wzmocnił wiedzę. Dzięki niemu przestudiowałam temat i zdobyłam wiedzę. Odwiedziłam mnóstwo stron internetowych poszukując newsów na ten temat i wreszcie udało mi się znaleźć to, czego szukałam. Czapki z głów dla Twórcy publikacji.

  5. Wyszukując informacji na ten temat zawędrowałam chyba na sam koniec internetów, aczkolwiek nie znalazłam tam nic wartego uwagi. Dopiero teraz napotkałam na solidną i przydatną informację. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu autora i jego talentu do sensownego formułowania koncepcji. Dziękuję za przydatną wiedzę i sprawdzone dane.

  6. Wyszukując informacji na ten temat zawędrowałam chyba na sam koniec internetów, aczkolwiek nie znalazłam tam nic wartego uwagi. Dopiero teraz napotkałam na solidną i przydatną informację. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu autora i jego talentu do sensownego formułowania koncepcji. Dziękuję za przydatną wiedzę i sprawdzone dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *