Dylemat numer jeden – wybór kierunku
Jeśli ktoś ma ambicje, aby studiować i zdobyć upragniony tytuł magistra, musi wybrać konkretną uczelnię, a przede wszystkim interesujący go kierunek. Wachlarz opcji jest naprawdę spory, ponieważ w każdym dużym mieście czekają zarówno publiczne, jak i prywatne placówki. Różnią się wieloma aspektami – czasem obecności na rynku, poziomem nauczania, sukcesami absolwentów czy jakością kadry naukowo-dydaktycznej. Selekcja kierunku musi jednak uwzględniać także inne ważne, pragmatyczne kwestie. Nie ma sensu podejmować studiów, które nie otworzą przed nami wartościowych furtek podjęcia pracy zawodowej. Tu również warto wyjaśnić pewne nieporozumienia, które czasami się pojawiają.
Owszem, prawdą jest, że humaniści mają generalnie gorsze perspektywy uzyskania angażu. Jest tak szczególnie wtedy, gdy nie mogą pochwalić się wymiernym doświadczeniem i nie nabyli dodatkowych umiejętności lub uprawnień, czemu służą szkolenia i kursy. Jeśli jednak ktoś chce się realizować jako nauczyciel geografii i wybiera właśnie takie studia, jego sytuacja jest inna. Przede wszystkim wie, co konkretnie chce robić i zapewne zadba o to, by dopiąć swego. Największy błąd to zapisanie się na przypadkowe studia i kończenie ich dla zasady, byle tylko do teczki trafił uczelniany dyplom.
Gdy nadejdzie moment wyboru, zalecamy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – studiujmy to, co naprawdę nas interesuje, ciekawi i z czym faktycznie wiążemy przyszłość. Po drugie – oceńmy kondycję rynku, panujące na nim tendencje i uczmy się tego, co w ciągu kilku lat powinno owocować pewnym etatem.
Polecamy game development programowanie i projektowanie gier komputerowe studia w Poznaniu