Magia uniwersytetu
Istnieją różne typy szkół wyższych, z których każda ma swoją specyfikę i niepowtarzalny charakter. W tym edukacyjnym krajobrazie szczególną pozycję od zawsze zajmuje uniwersytet. Działają one w największych miastach i w swojej tradycyjnej formie wyróżniają się interdyscyplinarnością. Typowy polski „uniwerek” ma złożoną strukturę organizacyjną. Nad wszystkim góruje rektorat, z rektorem oraz prorektorami na czele. Ta centralna komórka wyznacza kierunki rozwoju i sprawuje liczne funkcje administracyjne, jednakże codzienność uniwersytecka to głównie wydziały. Tych jest zwykle sporo i cały czas pojawiają się nowe. Każdy z wydziałów realizuje naukę na różnych kierunkach, dysponuje również własnymi obiektami oraz zapleczem socjalno-technicznym.
Prestiż studiów na uniwersytetach nie słabnie i to jest fakt. Ich poziom bywa jednak różny i dla przykładu w Polsce dominującą pozycję od lat utrzymuje kilka z nich. Mowa o uczelniach w Warszawie, Poznaniu oraz Krakowie, które stanowią stały skład podium w rozmaitych rankingach oraz zestawieniach. Pozostali starają się gonić czołówkę, ale w praktyce jest to zadanie trudne. Uniwersytet w mniejszym mieście (choćby w Toruniu czy w Białymstoku) będzie miał zawsze gorszą pozycję. Nie oznacza to jednak, że studia tam nie są wartościowe.
Uniwersytet jest zatem celem i marzeniem wielu polskich licealistów – i zwykle jest to cel w zasięgu ich możliwości. Nad Wisłą ten typ uczelni ma status publiczny, nie doczekaliśmy się jak dotąd żadnego uniwersytetu prywatnego o silnej reputacji.
najlepsze studia podyplomowe poznań - wiele kierunków