Więcej praktyki, mniej teorii
Przed momentem napisaliśmy, że modele nauczania podczas studiów prywatnych mogą się znacząco różnić od tego, co szykuje dla nas publiczna konkurencja. Warto pochylić się nad jeszcze jedną przewagą komercyjnego podejścia, która przekłada się na efektywność nauki. Przyjęło się, że prywatna szkoła przywiązuje zdecydowanie większą wagę do praktyki. Oznacza to mniej więcej tyle, że o ile na uniwersytecie kadra skupia się głównie na przekazaniu teoretycznych założeń pewnych zagadnień, to w odpłatnym systemie student ma szansę rozwijać swoje umiejętności na „żywych” przykładach. Podstawowy przejaw tego rozwiązania to bardziej rozbudowane moduły praktyk zawodowych.
Czasami studiując prywatnie można odbyć praktyki w wymiarze kilkukrotnie większym niż w systemie studiów publicznych. Obszar ten jest bardziej doinwestowany, ale oprócz tego przedsiębiorcom coraz bardziej opłaca się nawiązywać szerszą współpracę z uczelniami komercyjnymi. Wypuszczają one bowiem na rynek pracy osoby lepiej przygotowane i bardziej zmotywowane, które nie po to zapłaciły za studia, aby leżeć po nich plackiem. Oczywiście bywają odstępstwa od tej reguły, jednak ogólne wnioski są trafne.
Teoria w przypadku studiów wymagających w życiu zawodowym podejmowania konkretnych działań jest mniej istotna. Stanowi konieczną bazę, której nie należy pomijać, ale nie przesądza o przyszłej karierze.
Polecamy wszystkim Szkolenia na WSNHiD